Turizm Acentesi Kurmak isteyenlere Tavsiyeler

Yorum bırakın
Makaleler

Eğer niyetiniz yurtdışına tur düzenleyen bir acente kurmaksa, başarının formülünün markalaşmak olduğunu söylemeliyim. Yurtdışı turlarda kâr marjı çok düşüktür ve rekabet serttir. Yurtdışı tur segmentine giriş bariyeri de çok düşük olduğu için nispeten az sermaye ile kurulan ve sizinle aynı şartlarda faaliyet gösteren bir çok rakibiniz olabilir. 

Markalaşmanın bu zorlu rekabette sağladığı avantajlar markalaşmaya verdiğiniz tanımla doğrudan ilgilidir. Gazella’da biz markalaşmanın tanımını sunduğumuz ürün ve hizmetlerle müşterimize verdiğimiz sözü tutan firma olma temelinde tanımlıyoruz. Bu doğrultuda bir marka olmak kısa sürede sergilenebilecek bir başarı değildir. Markanızı deneyimleyip memnun kalan bir müşteri kitlesi oluştukça markanız da büyür ve güçlenir. 

Markanızı taşıyan itibarı oluşturmak için öncelikle önem vermeniz gereken konu müşterinize gösterdiğiniz ilginin seviyesidir. Satış öncesi, satış esnası ve satış sonrasında müşterinize yüksek bir ilgi göstermek, güvenin en büyük değer olduğu sektörümüzde kritik önemdedir. 

Turizm işinde “güven” firmanızın sahip olabileceği en önemli sıfatlardan biridir. Örnek olarak, Gazella Turizm’de tur satış hızı ortalamamız 68 gündür. Tur kalkmadan önceki 140 ila 30 günlük zaman diliminde tur satın alınır ve kişi başı ortalama fiyatımız 2.460 dolardır. Bu örnekten de anlaşılacağı gibi insanların kişi başı 2.460 dolar ödeyip 140 gün sonra ona vaat ettiğiniz tura çıkmaları ancak markaya duyulan inanç ve güvenle mümkündür.

Başarılı bir turizm acentesi olmak için formülde bulunması gereken değerlerden biri de şeffaf olmaktır. Bir acente olarak sattığınız turun içeriğini çok iyi bilmeli, müşteriniz size sormasa bile turun iyi tarafları kadar  zorlu yanlarını da belirtmelisiniz. Satış temsilciniz müşteriyi iyi anlayıp, müşterinizin tarzına ve becerilerine uygun ürünler satmalı. 

Gelelim iyi bir turizm acentesinin bir diğer değerine: geribildirim. Acentenizde müşteri ilişkilerinden sorumlu olan ve her tur dönüşü yapılan anketlerle müşterilerin nabzını tutan bir birim olmalıdır. Unutmayın, sürdürülebilir bir şekilde başarılı olmak müşteri memnuniyetine bağlıdır. Memnun bir müşteri, hem sizden yeniden hizmet satın alır hem de sizi çevresine tavsiye eder. Dolayısıyla mutlu müşteriniz aynı zamanda sizin marka elçinizdir. 

Peki iyi bir acente nasıl müşteri bulur?

Bu sorunun yanıtı acentenizin konumlanmasında gizlidir. Doğru konumlanmak için müşteri kitlenizi tespit etmelisiniz . İster pahalı turlar ,ister bütçesi uygun turlar, isterseniz sadece yurtiçi turlar yapın. Önemli olan firmanızın tarzını iyi tanımlamanız ve ona uygun şekilde iletişim yapmanızdır. 

Konumlanmanızı tamamladıktan sonra iyi bir hikayeye sahip olmalısınız. Firma olarak sektördeki deneyiminiz, yurtdışındaki varlığınız, IATA gibi sertifikasyonlarınız ve çeşitli derneklere olan üyeliğiniz bu hikayenin ana bileşenleridir. 

İyi bir hikayenin bir diğer unsuru da farklılığınızı sergilemesidir. Yaptığınız işle rakiplerinizden ayrışmalısınız. Bunun en temel yöntemi sektörde müşterilere sunulan ve sunulmayan hizmetleri analiz edip, sunulmayan ürün ve hizmetlerinin müşterilerinizdeki karşılığını kavramaya çalışmaktır. Gazella’da tüm ekstra turların dahil olduğu, hiçbir ek maliyetin olmadığı turlar tasarladık. Pazarda bu konseptte turlar olsa da biz yurtdışı seyahat sigortası ve çıkış harcı pulu gibi giderleri de aldığımız ücrete dahil ettik. Daha sonra da pazarda var olmayan iki önemli adımı attık. Bunlardan ilki müşterilerimiz için tur esnasında rehberin ilgisinin eşit dağılmasına yönelik olarak tura katılım sınırımızı 20 kişi olarak belirlemekti. Hiçbir turumuzda 20 kişiyi geçmedik. İkinci önemli adımsa müşterilerimizi tur başlamadan önce evlerinden ayrı ayrı, özel bir araçla almamızdı. Tur bitiminde de tüm müşterilerimizi özel araçlarla evlerine bıraktık. Halen sürdürdüğümüz bu uygulama en çok beğenilen ve bizi en çok ayrıştıran özelliklerimiz arasında.  

Marka yolculuğunuzun bu önemli adımlarını tamamladıktan sonra markanızın itibarını yaşatmak için iletişiminizde sürekli ve verimli olmanız gerekir. İyi bir ajans partnerinizin olması bu açıdan kritik öneme sahiptir. Ajansınızın üreteceği fikirlere turizm sektöründeki deneyiminizle destek vermeli, doğru kampanyaların geliştirilmesine doğrudan katkı sağlamalısınız. Sürdürülebilir bir marka iletişimi ajansınızla bu alanda kuracağınız verimli işbirliğine bağlıdır. 

Gelelim yurtdışı tur yapan bir turizm acentesi için başarının püf noktasına; çıktığınız turların erkenden dolmasını sağlamaya çalışın. Çünkü firmanız için eksik kalmış turdan daha maliyetli bir tur yoktur. 

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s