Mayıs Ayı Gezilecek Yerler

Bahar artık bizden biri olmuştur. Hatta; yavaş yavaş hazırlar yerini yaza bırakmaya. Bahçelerimiz rengarenk çiçeklerle doludur ve güzel çiçek kokuları sarmıştır dört bir yanı. Öyle güçlü ve heyecanlı başlar ki Mayıs ayı; ruhumuz devrime, direnişe açlığını doyurur. Yaz rehavetine kapılmadan,sıcaklardan yakınmaya başlamadan tüm enerjisini alırız doğanın. Gelin bu mayıs ayında aldığımız enerjinin bir kısmını geri verelim dünyaya, karış karış gezerek onu…

  1. Nepal

Hindistan ve Çin’in ortasında ; bu iki büyük coğrafya arasında sıkışmasına rağmen kendi kültürünü var edebilen toprakların üzerinde kuruludur Nepal. Belki fakirdir ama doğası,ruhu ve kalbi o kadar zengindir ki her yolun sonunda farklı bir özelliğiyle karşılayıp, şaşırtabilir sizi. Tüm insanlar ve inançları tek bir bir çatı altında öyle güzel yaşar ki bu ülkede, işte Everest’in bütünleştirici etkisine göklerden ülkenin üzerine indirdiği o yüce kanatları altında şahit olursunuz böylelikle. Görmeyenlerin rüyalarını süsleyen, görenlerin ise etkisinden kurtulamayıp her an geri dönmeye hazır oldukları bambaşka bir ülkedir burası.

Nepal  hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için tıklayınız.

Nepal turlarımız için tıklayınız.

nepal.jpg

  1. Malezya

Bir tatilden ne bekliyorsanız size sunabilecek ülkelerden bahsetmiştik ya daha önceleri; işte Malezya tam olarak onlardan birisi ve şimdi bu ülkenin tam zamanı. Ben bütün gün sahilde uzanmak istiyorum öyle sokak sokak gezemem diye düşünüyorsanız; o turkuaz sulara bir de yemyeşil orman manzarası ekliyor Malezya kumsalları. Doğanın içinde kaybolmak tam bana göre derseniz; yağmur ormanları içinde trekking bahanesiyle kaybolmak işten bile değil burada. Ya da yok yok vazgeçtim ben farklı kültürlerle tanışmak istiyorum mu diyorsunuz, diğer Asya ülkelerinde olduğu gibi büyüleyici tapınaklar açıyor kapılarını sizlere burada da. Ya da fikir değiştirdim o kadar yol gitmişken biraz da alışveriş yapmak fena olmazdı ;hem ben modern mimari seviyorum da diyebilirsiniz; işte o zaman da ışıklı gökdelenlerin hakimiyet sürdüğü metropollerde buluyorsunuz kendinizi. Yani tüm bahaneleri bırakıp, Malezya planı yapmanın tam sırası.

malezya2.jpg

  1. Küba – 1 Mayıs Bayramı

Devrimin, eşitliğin,özgürlüğün, adaletin simgesi 2 öge ; bir yanda Küba diğer yanda tüm dünyada kutlanan Emek Bayramı.. Emek ve eşitlik demişken Küba’yı es geçmek mümkün değil. Sadece Kübalıların değil,  Orta ve Güney Amerika ‘nın farklı ülkelerinden insanların da katıldığ bu kutlama adına yakışır bir şekilde ‘Devrim Meydanı’nda gerçekleşiyor. Konuşmalar ve marşlar eşiliğinde büyük bir coşkuyl yürüyor insanlar sokaklarda.  Adına en iyi yakışaçak şekliyle ‘Emek’in insanları birleştiren gücünün farkına varıp sımsıkı sarılıyorlar halklar birbirlerine.

Küba  hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için tıklayınız.

Küba turlarımız için tıklayınız.

cuba2.jpg

4. Bali

İsmini duyduğunuz ya da bir fotoğrafını gördüğünüz anda, arka fonda hafif hafif esmeye başlar rüzgar romantik bir müzik bir eşliğinde. Hem romantik hem de macera dolu bir adadır Bali.  Her ne kadar son zamanlarda balayı destinastonlarında adı sıkça anılmaya başlasa da, doğayla başbaşa kalmak ve huzurlu bir tatil yapmak isteyenler için bulunmaz adrestir. Doludizgin bir enerjisi vardır adanın, artık içinde biriktiremediği enerjinin bir kısmını da şelalerinde akıtır bu ada. Doğanın gücünün vücut bulmuş halidir Bali’nin devasa şelaleri. Diğer yandan doğanın sakinliğine ev sahipliği yapmak istercesine yükselir Bali’de tapınaklar, Tanrıların Adası ismine layık olmak istercesine. Gözlerinize muhteşem manzaralar sunarken aslında nasıl da kalbinizi iyileştirdiğini belki de çok sonra fark edersiniz bu eşsiz adanın.bali.jpg

  1. Avustralya

Çoğunuzun çoçukken başucunda duran ve siz hayaller kurarak uykuya dalarken öylece durup size eşlik eden bir küre gece lambanız vardı değil mi? Belki de bazılarımızın hala var. İşte siz uzanmış hayaller kurarken parmağınızla dokunurdunuz belki bu ülkeye. Avustralya’ya.. Güney Yarım Küre’de diğer bütün kıtalardan uzak ve ayrı, öylesine büyük ve öylesine güçlü görünürdü ki bu ülke size. Biraz heyecanlandırırdı sizi biraz da korkuturdu. Çünkü hiç gerçek olmayacak bir hayal gibi uzaktı hep. Gelin bu mayıs ayında parmağınızın ucundan avucumuzun içine alalım bu kıtayı.

Avustralya  hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için tıklayınız.

Avustralya turlarımız için tıklayınız.

avustrly2.jpg

  1. Mauritius

Kızıldan pembeye, sarıdan yeşile, hatta yer yer mora doğru uzanan renkleriyle tropik bir adada mini bir çöl barındırır Mauritius.  Yer üstündeki bu eşsiz doğa olayına bir de deniz altı şelalesi eklenince; tropik bir lagünün sıcak sularından soğuk mercan resiflerine bir yolculukta bulursunuz kendinizi. Daha çok yeni adını duyurmaya başlayan bu ada; uzaklaşmak,sakinleşmek, dinginleşmek isteyip de yine de içindeki macera tutkununa söz geçiremeyenlerin kurtacısı gibidir.

mauritus2.jpg

  1. İskoçya

Bir ülke sadece hayaliyle bile büyüleyebilir mi insanı? Ya da resimlerini gördüğünüzde aniden orada olma, o sokaklarda yürüme isteği uyandırır mı insanda? Ya da kraliyetin asil ruhunu giydirip de üzerinize, dolaştığınız tüm sokakları bir sarayın görkemli koridorları gibi hissettirebilir mi size? Her köşesi bir film sahnesi olan, taşlar ve ağaçların uyum içinde kendini sergilediği İskoçya ise bahsettiğimiz, evet hepsi mümkündür bunların. Her binası bir tiyatro dekoru öylece dikiliverir, aniden karşınıza çıkan görkemli binalar çevresiyle öyle bir uyum içinde sıralanmıştır ki, asalet sizi şaşırtmaz bile bir süre sonra. Kendini kral gibi hissetmek isteyen gezginlerin olmazsa olmazıdır İskoçya.

İskoçya  hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için tıklayınız.

İskoçya turlarımız için tıklayınız.

iskoçya2.jpg

8.  Japonya – Aoi Matsuri Festivali

Evvel zamanların birinde tüm ülkeyi kıtlık sarmışken, Japon imparator çareyi falcılarda aramaya başlar ve falcılardan ‘Tanrı’yı kızdırdığı’ yönünde hiç de hoş olmayan şeyler duyar. İmparator sebebini anlamasa da bu kızgınlığın; Tanrı’nın öfkesini dindirmek ve gönlünü almak için bir şölen hazırlığına başlar. Devasa arabalara,öküz arabalarının da eşlik ettiği bir seremoni içinde Tanrı’ya çiçekler sunulur ve güzel bir ekin için dua edilir. O zamandan bu zamana katlanarak büyüyen bir ahenkle kutlanan Aoi Matsuri Festivali Kyoto’da düzenlenir ve Japonya’nın en büyük 3 festivalinden biridir. Japon geleneklerine ve tarihine doğru bir yolculuğa çıkmak için kaçırılmaz bir fırsattır.

 

Japonya  hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için tıklayınız.

Japonya turlarımız için tıklayınız.

japonya2.jpg