Close
Fotoğraf Konuları ve Örnekleri

Fotoğraf Konuları ve Örnekleri

İç mekanlar :

İç mekanlar bir  çok  hoş  ve ince  ayrıntı  barındırır. En  büyük  iki güçlük  az  ışıkta çekim  yapma  zorunluluğu ve dar  alanlar nedeniyle  geniş  açılı objektifler  kullanma gerekliliğidir. Neyse ki cep  telefonu  kameralarımız bize bu iki konuda da  yardımcı oluyorlar.

ALOPAŞALI KONAĞI, KÜTAHYA  Çekim  hızı : 1/18  Diyafram :  f/2.2  ISO : 800

Hayvanlar :

Hayvanlar doğal halleri  ile fotoğraflar için iyi bir malzemedir. Hayvanların fotoğraflarını çekmek o kadar da  kolay  değildir; hareket halinde  olabilirler  Fotoğraf  çekimi esnasında onları      eğlendirmek,     ödüllendirmek     ve oyun oynamak gerekir. Bazı hayvanlarsa fotoğraflarının çekilmesine alışkındırlar, objektife poz verenleri bile vardır

BASANTAPUR, NEPAL Akıllı Telefon Çekim  hızı : 1/287 Diyafram :  f/2.2 ISO : 100

MAYMUN TAPINAĞI, NEPAL Çekim  hızı : 1/138 Diyafram :  f/2.2 ISO : 100

FETHİYE, MUĞLA  Çekim  hızı : 1/1.616  Diyafram :  f/2.2 ISO : 100

Manzara :

Güzel bir  doğa  manzarası karşısında fotoğraf  çekme  isteği  duymayan insan yok  gibidir.  Manzara  fotoğrafçısının işi  önünde  uzanan  görüntüyü  olduğu gibi kaydetmekten çok  daha   fazlası  olmalıdır.  İyi bir  manzara  fotoğrafında mükemmel  renkler,  doğal  ışığın  iyi  kullanılması  ve  ilgi çekici  sağlam  bir kompozisyon hedeflenmelidir.

YEDİGÖLLER, ERZURUM  Çekim hızı : 1/1626  Diyafram :  f/2.2  ISO : 100

Vahşi yaşam :

Fotoğrafçılar vahşi  hayvanları doğal  halleriyle  fotoğraflamak isterler. Vahşi yaşam fotoğrafçılığı uzun tele objektifler gibi özel gereçlerle, sabırlı ve yorucu yolculuklarla bir arada anılır. Fakat  cep telefonunuzla da vahşi  yaşam fotoğrafları çekebilirsiniz. Tabi yeteri  kadar  yakınlaşabilirseniz! Cep telefonunuzun kamerasını olabilecek  en fazla  optik zoom  konumuna getirerek konuyu  yakınlaştırın. Dijital zoom  yapmayın. Sarsıntısız çekim  özelliği açık konumda olsun. Üçayak     kullanarak    ya da  bir  yerden destek alarak çekim  yapmak  net fotoğraflar çekmenize yardımcı   olur.  ISO değerini    yükseltmeyi de düşünebilirsiniz.

NAKURU DOĞA PARKI, KENYA  Çekim  hızı : 1/305  Diyafram :  f/2.4 ISO : 50

Gezi fotoğrafları :

 • Akvaryum

Evdeki akvaryumların yanı sıra dev akvaryumlar fotoğraf için çok hoş görsel öğeler bulundurur. Flaş kullanmaktan kaçınmak gerekir, çünkü  camdan yansıyacak flaş ışığı görüntüyü bozar. Ayrıca balıkların fotoğrafını çeken insanlar da iyi bir fotoğraf malzemesi oluşturur.

AKVARYUM, BAKIRKÖY İSTANBUL  Çekim  hızı : 1/14  Diyafram :  f/2.2  ISO : 800

 • Antik Kentler 

Doğayla iç içe  olan  arkeolojik  kentlerde, fotoğrafçıların kareleyebileceği birçok malzeme vardır. Bir antik kentte dolaşırken, o yerleşimin neden önemli olduğunu, içinde neleri  barındırdığını,tarih süreci açısından ne  gibi ilklere  ev  sahipliği yaptığını bilmek gerekir. Fotoğraflanacak antik kentin kimliğini bilmek, fotoğrafçının yaratabileceği kompozisyonlar için de önem taşır.

SARDES SALİHLİ, MANİSA  Çekim  hızı : 1/1376  Diyafram :  f/2.2  ISO : 100

 • Camiler

Etkileyici,  kutsal   ve  olabildiğince   görkemli olan  bu  mekanlar,   mimarların olağanüstü hünerlerini sergiler. Az sayıda  kalmış  olan ahşap  camilerse olağanüstü iç  ayrıntılara sahiptir.    İbadet     saatleri   dışında     çekim yaparak hem  daha   rahat çalışırız  hem  de ibadet  için orada bulunan insanları rahatsız etmemiş oluruz.

 

MAÇAHEL, ARTVİN  Çekim  hızı : 1/20  Diyafram :  f/2.4  ISO : 320

 • Çarşı – Pazar

Çarşı ve pazarlar yaşamın olanca  hızıyla aktığı her  daim kalabalık yerlerdir. Bir yerin kültürel özelliklerini buralarda çok iyi gözlemleyebilirsiniz. Çarşı ve pazarlar cep telefonu  fotoğrafçılığı için de ideal yerlerdir, elinizde küçücük bir cihazla  tezgahların ve insanların arasına girer, her  şeye yakından tanık olursunuz.

KATMANDU, NEPAL  Çekim  hızı : 1/8  Diyafram :  f/2.2 ISO : 100

 • Dağlar

Dağlar dünyanın çatılarıdır. İnsanda büyük duygusal  ve fiziksel tepkiler  uyandıran devasa kaya  kütleleri  karşısında tırmanma, fethetme ve görüntüleme  isteğinizi bastıramazsınız. Dağlarda fotoğraf çekerken fiziksel güçlükler kadar, ışık koşulları da sizi zorlar. Işığın yönü, kalitesi ve sıcaklığı doğru okunduğunda fotoğrafçının en büyük yardımcısı olur.

KARÇAL DAĞLARI, ARTVİN  Çekim  hızı : 1/160  Diyafram :  f/2.4  ISO : 64

 • Galeriler

Özenli  mekan  düzenlemeleri ve  iyi ayarlanmış  ışık  koşulları   sayesinde galeriler, fotoğrafçılar için iyi birer  fırsattır. Sergilenen eserler telif konusu olabilir, çekimden önce izin almayı unutmayın

SABANCI MÜZESİ,  İSTANBUL  Çekim  hızı : 1/45  Diyafram :  f/2.2  ISO : 320

 • İlginç Doğa Oluşumları

En büyük sanat yapıtı doğanın  kendisidir. Rüzgar, yağmur ve akarsuların aşındırıcı etkileri  ile ortaya çıkan  yeryüzü  şekilleri  ilgi çekicidir. Yeryüzü katmanları, çeşitli renk  ve desenler oluşturan yamaçlar, kumullar ilginç fotoğraflara konu  olabilir. Doğa oluşumları için sabahın erken saatleri ve günbatımına yakın saatlerde ışığın yatay geldiği zamanlar daha  uygundur.

LATMOS DAĞI, MİLAS, MUĞLA  Çekim  hızı : 1/1493  Diyafram :  f/2.2  ISO : 100

 • Lokantalar

Yeme  içme  kültürünü  en  iyi gözlemleyebileceğiniz yerler  sokak lokantalarıdır. Hem yurdumuzda hem dünyanın başka  coğrafyalarında sokaklarda yemek hazırlayıp  sunan küçük  lokantalar görürsünüz. Hemen yaklaşın. Hem yiyecek bir şeyler hem de fotoğraf için bir derya bulacaksınız

KATMANDU, NEPAL  Çekim  hızı : 1/45  Diyafram :  f/2.2  ISO : 125

 • Meydanlar

Meydanlar  kentlerin  karakterini  yansıtan  kalpleridir.  Her   türden   çok sayıda   insanın  bir   araya  geldiği  meydanlar  aynı   zamanda  çok   çeşitli etkinliklere  de  ev  sahipliği  yaparlar.  Haliyle, fotoğraf   için  meydanlarda sayısız  olanaklar doğar. Elinizde cep  telefonuyla  bir  meydana girdiğinizde çevrenizde görüntülenecek ne kadar çok şey olduğunu görüp şaşıracaksınız

MARAKEŞ, FAS  Çekim  hızı : 1/151  Diyafram :  f/2.2  ISO : 100

 • Mimari Ayrıntılar

Mimari fotoğrafın amacı, yapıları değişik amaç ve yaklaşımlar doğrultusunda belli estetik  değerlere göre  fotoğraf  karesine aktarmaktır. Bir yapı, birçok nedenle  fotoğraflanabilir.  Çünkü  bir  yapıyı  anlatmak için  yapılan  çekim ile  onun   işlevlerini  anlatmak için  yapılan  çekimler  birbirinden  farklıdır. Dolayısıyla,  fotoğrafçının  ilk  yapacağı    iş,  yapıyı  fotoğraflamadan  önce konuya   nasıl   yaklaşacağını saptamak  olacaktır.  Mimari   yapı  ile  insan öğesini  bir  arada  gösteren fotoğraflar yapının  işlevi hakkında bilgi verir

CIENFIEGOS, KÜBA  Çekim  hızı : 1/1684  Diyafram :  f/2.2 ISO : 100

 • Okullar

Dünyanın   her   yerinde   okullar,  çocukları  fotoğraflamak  için  uygun   yerlerdir. Sıkıntılı, meraklı,  sevinçli, heyecanlı çocuk  yüzleri  karelerinize yansır. Okullarda duygusal,  eğlenceli,  sıra   dışı  fotoğraflar çekebilirsiniz.   İzin  almayı  unutmayın!

CHITWAN, NEPALÇekim  hızı : 1/27  Diyafram :  f/2.2 ISO : 500

 • Plajlar

Plajda çekim yaparken zamanı doğru  ayarlamanız her  zaman iyidir. Plaj fotoğraflarında  en  iyisi  sabah  erkenden  ya  da  öğle  üzeri,   güneş   batmadan tam    öncedir.   Bu   zamanlarda   harika   fotoğraflara   ulaşmanız   için   güneş sıcak, altın rengi  bir ışık sağlar. Doğal ışığın fotoğraflarınızın kalitesini  çok geliştirebileceğini  unutmayın. Plajda  portre fotoğrafı  çekerken gölgede  kalan yüzler ifadeleri gizler; flaş kullanabilirsiniz.

BAFA GÖLÜ, MİLAS, MUĞLA  Çekim  hızı : 1/1238  Diyafram :  f/2.2 ISO : 100

 • Saraylar

Saraylar, her  biri  dünya  mirası   olan  eşsiz  anıtsal yapılardır. Bu yönüyle, dünyaca iyi bilinirler ve sayısız kere  fotoğraflanmışlardır. Farklı bakış açıları arayarak  kendinize özel  fotoğrafı  yakalayabilirsiniz.   Mimari  özellikleri  ve çevresinde bulunan diğer  tarihi  değerleri göz önünde bulundurarak fark yaratan fotoğraflar çekebilirsiniz.  Üstelik izne  tabi  birçok  bölüme  bir  cep telefonuyla girmek çok daha  kolaydır!

TOPKAPI SARAYI, İSTANBUL Çekim  hızı : 1/127 Diyafram :  f/2.2 ISO : 100

 • Sokaklar

Kentin çok bilinen, yüzü eskimiş ana caddelerinden  uzak    ara   sokaklarda daha çok  öykü  yatar. Dar  sokaklarda çekinmeden kaybolun, her sokak başka bir sokağa açılırken kentin  makyajsız  yüzünü  göreceksiniz. Sokaklar gerçek hayatın   yaşandığı  yerlerdir. Herkesin çektiği kent fotoğraflarından fazlasını sokaklarda bulursunuz.

BHAKTAPUR, NEPAL  Akıllı Telefon 1020  Çekim  hızı : 1/109 Diyafram :  f/2.2  ISO : 100

 • Tapınaklar

Toplum kültürünü oluşturan ana  etkenlerden birisi inanç  sistemidir. Her inancın farklı yapılardaki tapınakları, farklı mimari  tarzları, bu tapınaklarda yapılan  dini törenlerdeki farklı ritüeller ve din adamlarının giydiği farklı kıyafetler  öne  çıkan fotoğrafik   unsurları oluşturur.  Bu  fotoğrafik   sahneleri  yakalamak için  ibadet saatleri dışında çekim yapmalısınız.

KATMANDU, NEPAL  Çekim  hızı : 1/270  Diyafram :  f/2.2 ISO : 100

 • Tarihsel Yapılar

Tarihi  yerler ve  tarihsel yapılar  her  zaman  fotoğrafçıların ilgi alanı  içinde olmuştur. Bu yapıların  gerçek ruhunu fotoğrafa yansıtabilmek için geçmişiyle ilgili bilgi sahibi olmak gerekir. Bazıları terk edilmiş, bazıları koruma altında, pek azı restore edilebilmiş bu yapıları  içeriden ve dışarıdan fotoğraflayın.  Yapının tarihine siz de bir görsel not düşmeyi ihmal etmeyin!

ÖŞVANK KİLİSESİ, UZUNDERE, ERZURUM  Çekim  hızı : 1/50 Diyafram :  f/2.4 ISO : 160

 • Yaylalar

Yayla demek,  yükseklere çıkmak,  dağların yamacında kıvrım kıvrım akan,  suları berrak derelere, yemyeşil çayırlara, kekik kokan alçak tepelere varmak, ormanlara girmek,  sıcak  yaz  günlerinde serin nefes  almak  demektir. Anadolu  kültüründe büyük  önemi  olan  yaylalarımız  coğrafya,  kültür, insan,  doğa  ve yayla yaşamı  ile eşsiz fotoğraf hazineleridir.

MAÇAHEL, ARTVİN  Çekim  hızı : 1/100  Diyafram :  f/2.4 ISO : 64

 • Zanaat

Kaybolmaya  yüz  tutmuş  meslekler yetenekli   ustalar  tarafından yaşatılıyor. Çarşılarda ve sokak  aralarında yoğun emek  gerektiren zanaatçılık geleneksel yöntemlerle varlığını sürdürüyor. Pek çok ustalık  gerektiren meslek  ekonomik sıkıntılara ve gençlerin isteksizliğine rağmen zamana karşı direniyor.

AKHİSAR, MANİSA  Çekim  hızı : 1/24  Diyafram :  f/2.2  ISO : 400

 

 

 

 

 

 

 

Close