Close
Kayaköy Festivali

Kayaköy Festivali

Geçtiğimiz haftalarda kaldığım köyde, içinde fotografın da olduğu bir festival düzenlendi.

Köye ziyarete gelen bir takım AEGEE* li gençler, buradan çok etkilenmişler ve bir festival yapmak istemişler. Biz köy kahvesinde pineklerken, onların boylarından büyük bir işe kalkışacaklarını ve böyle büyük bir festival yapacaklarına pek olasılık verememiştik.

Sağolsunlar bana da, festival içindeki fotograf atölyesinin liderliğini teklif ettiler. Bir lider de Yunanlılardan olacakmış. Nasıl kabul etmem, hem köyüm, hem fotoğraf…

Türk Yunan Sivil Diyalogu Projesi çerçevesinde düzenlenen festival, bölgenin ve Avrupa’nın Sivil Toplum Kurulusları (STK) ile ögrencilerini bir araya getirmeyi hedefliyor. Bilindiği gibi, Kayaköy, 1920’lerde iki komşu ülke arasında imzalanan değişim anlaşmasından sonra köydeki Rumların Yunanistan’a gitmesi sonucu boşalmış. Bugün burası bir hayalet köye dönüşmüş, hüzünlü ve tarihsel açıdan ilginç bir mekan haline gelmiş. Bu konumuyla kültür ve sanat festivalleri için oldukça çekici bir atmosfer oluşturuyor.

Festivalde, müzik, dans tiyatrosu, psikoloji, görsel sanatlar, fotografçılık, belgesel çekimi, mimarlık gibi atölye çalışmaları yer alacak. Amatör ve profesyonel Balkan grupları ile çesitli sanatçılarının verdiği konserler ile dans gösterileri, açık hava film ve belgesel gösterimleri, sergiler düzenlenecek. Festivalin en önemli etkinliği ise STK bilgi fuarı olacak ve bu fuar sayesinde Türkiye ve Yunanistan’dan gelen STK temsilcileri stand açıp kendilerini ve projelerini tanıtma firsatı bulacaklar.

Festival açıldı. Konser platformu oldukça iddialıydı. Çok para dökmüş olmalılar. Bütün köyün müzik süresince uyuyamadığından bunu çok iyi anlıyorsunuz. Sivil toplum kuruluşları arasında gözlerimiz boşuna fotoğraf derneklerini aradı. Belgesel filmlere diyecek bir şey yoktu. Gerçi filmlerin çoğunun Rumca olması yüzünden çoğu insan bir şey anlamadı ama olsundu… Ya rock konserleri/? Konser izlemeye gelen başörtülü köylü kadınları en sertinden rock konserleri içine düşünce ilginç fotograf kareleri oluşturuyordu.

Tüm köy çok kalabalıklaşmıştı. Dev çadırlar kuruldu. Her yer rengarenk öğrenci doluydu. Bütün bir hafta bira ve aşk patlaması yaşanmıştı. Festivalin köy ekonomisine ne kadar katkısı oldu bilmiyorum, ancak Kayaköy arsalarında da küçük birer fiyat patlaması yaşanmıştı.

Fotoğraf atölyesi öğrencileri başta 5 Yunan ve 5 Türk’ten oluşuyordu. Sonra meraklılarla birlikte bu sayı gittikçe arttı. Bir de arada bir otuz kişilik yabancı bir öğrenci grubu geliyordu. Bunlar Eskişehir Anadolu üniversitesinde bir haftalık bir fotograf eğitimi görmüşler, ardından pratiğe çıkıp bize katılmak istemişler. Ama bunlar bize niye katılmışlar hala anlamış değilim. Çünkü biz sabah ışığında tam çekime çıkacağız, bunlar yarı uykulu altlarında mayo üstlerinde battaniye denizden geliyorlar. Ya da tam gece çekimine çıkacağız dekolte elbiselerle diskoya mı gidiyorlar, bizle çekime mi geliyorlar, orası karışık. Ama diğer öğrenciler canavar gibiydi. İyi de bir sergi çıktı. Haftanın sonunda onu köy kahvesinde astık. Ada çaylarından kokteyl yaptık. Muhtarın keyfine diyecek yoktu. Fotoğrafa konu olmuş köylü amcalar, olmamışlara hava atıyorlar, diğerleri de onlarla dalga geçiyorlardı.

*AEGEE (Avrupa Ögrencileri Forumu) Nisan 1985’te Paris’te bir grup ögrenci tarafindan kurulmus olan, bugünse Avrupa’nin 286 sehrinde 15.000’den fazla üyeye sahip kâr amacı gütmeyen, ekonomik ve politik olarak bağımsız, uluslararası bir gençlik örgütüdür. UNESCO, Avrupa Komisyonu gibi kurumlarca desteklenen bir organizasyon olan AEGEE, kültürel değişim, yüksek öğrenim, etkin vatandaşlık ile barış ve istikrar konularında konferans, seminer, yaz üniversiteleri, alan araştırma gezileri düzenleyerek faaliyetlerini sürdürmektedir. Sadece ögrencilere degil genç profesyonellere de açik olan AEGEE, yarinin Avrupasını olustururken farklı kültür, anlayış ve bakış açılarına sahip bireylere birbirlerini tanıma fırsatı vermekte, önyargıların kaldırılması, karsılıklı güven, anlayış ve işbirliğinin geliştirilmesine çalışmaktadır. www.aegee.metu.edu.tr

Faruk Akbaş

Gazella Turizm

Gazella Turizm Fotoğraf Turları

Close