Close
Balinaları İzlemek için 6 Harika Yer

Balinaları İzlemek için 6 Harika Yer

Vahşi doğada balinaları çıplak gözle yakından izlemek, her macera gezgininin hayali, en hayranlık uyandıran hayvan karşılaşmalarından biri…

Bu büyük yaratıklar, özellikle suyun dışına çıktıkları zaman büyüleyici görüntüleriyle izleyenler üzerinde unutulmaz bir etki bırakıyorlar. Balinalarla doğal yaşam ortamlarında karşılaşmak istiyorsanız en uygun 6 yer önerimiz var:

shutterstock_151201487_alaska (Kopyala)

1. Inside Passage, Alaska

Alaska, kuşkusuz balinaları izlemek için en iyi yerlerden biri. Alaska’nın sahilden uzaktaki suları; kambur, orklar, belugalar, gri balinalar ve hatta nesli tükenmekte olan aynı zamanda gezegenimizde yaşayan en büyük canlı olan mavi balinaya ev sahipliği yapıyor.

Mayıs – Ağustos ayları bu deneyim için eygun zamandır. Bu zaman diliminde çeşitli türler gelir ve gider, özellikle kambur ve orkalar bol miktarda bulunur.

shutterstock_640116139_mexico baja california (Kopyala)

2. Baja, Meksika / Kaliforniya

Meksika ve Kaliforniya’nın Baja Kıyısı, balinaları keşfetmek için mükemmel yerlerdir. Pek çok tür kışın soğuk havalardan kaçmak için göç ettiğinden bu bölgede kıvılcımlar ve orklar yaygındır.

Sadece burada gri balinalar doğum yaparak yavrularlar ve bu nedenle doğum sezonu boyunca çok sayıda lekeli balina olabilir. 800 mil uzunluğundaki Baja Yarımadası aynı zamanda binlerce yunusa da ev sahipliği yapmakta.

Şubat – Nisan ayları bu deneyim için en uygun zamandır. Bu tarihlerden sonra balinalar Pasifik’in diğer bölgelerine göç ederler.

shutterstock_493813819_Husavik, North Iceland, (Kopyala)

3. Húsavík, İzlanda

Balinalar İzlanda kıyılarındaki herhangi bir noktada da görülebilirken, en iyi görüntülendiği yer Húsavík kasabasından çıkarken kuzeydeki kıyılardır. Burada sadece kambur, ork ve mavi balinalar değil, aynı zamanda daha az yaygın olan minke balinaları da görebilirsiniz.

Yaz aylarında ortaya çıkan geceyarısı güneşi, canlıları gün boyunca bulmayı kolaylaştırdığı için. Kuzey Atlantik’teki 20’den fazla farklı tür gözlenebilir. Nisan – Eylül ayları bu deneyim için en uygun zamandır.

Eğer mavi balinaları görmek istiyorsanız, ziyaretinizi bölgede en yaygın oldukları zaman olan Temmuz ve Ağustos ayları için planlamanızı öneririz.

shutterstock_470694146_Monterey Bay, California. (Kopyala)

4. Monterey Bay, Kaliforniya

Kaliforniya’nın Monterey Körfezi, bölgedeki balinaların bütün bir yıl boyunca görülebileceği gerçeği nedeniyle harika bir yer. Kıvılcımlar daha sıcak aylarda sık görülürken, gri balinalar da yıllık göçlerinde Baja’ya geri dönerler.

Orkalar yiyecek aramak için göç eden balina sürülerini takip ederken, mavi balinalar son yıllarda daha fazla görülmektedirler. Yıl boyunca istediğiniz zaman bu deneyimi yaşayabilirsiniz!

Nisan ve Aralık aylarında kambur ve mavi balinaları görebilirken, Aralık ve Nisan ayları arasında griller ve orklara rastlayabilirsiniz.

shutterstock_638501281_Hermanus, Cape Town South Africa (Kopyala)

5. Hermanus, Güney Afrika

Dünyanın kendini balina izleme yeri ilan eden başkent Güney Afrika’daki Hermanus’tur. Western Cape kıyı şeridi boyunca yer alan kasabaya birçok balina türü çiftleşmeye ve doğum sezonu hazırlıklarında beslenmeye gelirler.

Aslında balinalar o kadar kalındırlar ki teknenin tepesine tırmanmaya gerek kalmadan kıyıdan kolayca izlenebilirler. Bölgeye gelen maceraperest ruhlu gezginler, deniz kayağına binerek onları daha yakından ve kişisel olarak da görebiliyorlar.

Temmuz – Kasım ayları bu deneyim için en uygun zamandır. Hermanus’ta balinaları izlemek için en yoğun sezon Ekim ayıdır, ancak Temmuz – Kasım ayları boyunca yapılan ziyaretler de balina karşılaşmalarını büyük ölçüde garantiler.

shutterstock_592179734_ Dominica (Kopyala)

6. Dominika, Karayipler

Konu balinaları izlemeye gelince, dünya üzerindeki pek az yer Dominika’nın küçük Karayip adasıyla boy ölçüşebilir. Bölgede yaşayan 33 bilinen balina türü arasından 22’si adayı düzenli ziyaret ederken, en yaygın olanları kambur, pilot balinalar ve midye sperm balinalarıdır.

Ancak gösterinin gerçek yıldızları, adanın çevresindeki sularda tüm yıl boyunca yaşayan tam boy sperm balinalarıdır. Bu tür balinalar gezegenin başka hiçbir yerinde, eşleşip doğum yapmadığından ve başka bir yerlere göç etmezler ve  genç balinalarını aynı sularda yetiştirirler.

Sonuç olarak, bu bölgedeki balinalar karadan bile olsa kolayca tespit edilebilirler. Yıl boyu bu deneyimi yaşayabilirsiniz. Fakat en yoğun sezon Kasım’dan Nisan’a kadar olan dilimdedir.

Daha fazla bilgi sahibi olmak için tıklayınız.

Close