Close
Katmandu’da Yapılacak En İyi 8 Şey

Katmandu’da Yapılacak En İyi 8 Şey

Nepal seyahatinde başkent Katmandu, varış yeri olması sebebiyle büyük olasılıkla ilk önce sonlandıran noktalardan biri olacaktır. Yine de burada güzergahınızı kısa tutmamanızı öneririz. Bu büyüleyici şehrin atmosferi kesinlikle harcadığınız vakte değecek.

shutterstock_607075622 (Kopyala)

1- Tarihi Durbar Meydanı’nda vakit geçirin

Katmandu’nun en eski kenti, kraliyet ailesinin 19. yüzyıla kadar yaşadığı Thamel’in güneyinde yer alan Basantapur’daki Durbar Meydanı çevresidir. 1979’da Unesco Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır.

Kraliyet Sarayı’na (Hanuman Dhoka) ek olarak, 12. yüzyıla dayanan birçok Hindu ve Budist tapınak da burada bulunmaktadır. 2015 yılındaki büyük deprem Katmandu başta olmak üzere pekçok tarihi binaya hasar vermesine rağmen restorasyon çalışmaları devam etmekte ve Nepal halkı yaşamlarına kaldığı yerden devam etmektedir.

shutterstock_266848610 (Kopyala)

2- Eski şehirde yürüyüş yapın

 Durbar Meydanı’ndan Thamel’e, eski Katmandu’nun labirent gibi etkileyici dar sokaklarında dolaşırken saatin nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız. Hiç tahmin edemeyeceğiniz yerlerde saklı tapınakları ve devasa buda heykellerini keşfedip şaşıracaksınız. Yapmanız gereken tek şey bir harita kapmak ve bu mistik şehrin sokaklarında kaybolmak!

shutterstock_558612796 (Kopyala)

3- Thamel’de alışveriş yapın

Katmandu’daki Thamel, zaman zaman çok kalabalık olsa da, Tibet dua bayrakları ve geleneksel ulaşım araçları olan rickshaw’lar gibi tarihi öğeleriyle eski yapısını korumayı başaran turistik bir bir bölgedir.

Bu hayat dolu sokaklarda; parlak renkli kıyafetler, mücevherler, kağıt fenerler, thangka tabloları, ahşap oymalar, bronz heykeller, müzik ve kitaplarla dolup taşan dükkanlar bulacaksınız. Dükkan sahipleri alışveriş konusunda acımasız olabileceğinden, makul bir fiyat için pazarlık yapmanızı öneririz.

shutterstock_647026006 (Kopyala)

4- Swayambhunath’taki maymunlara dikkat edin

 Nepal’in ünlü Budist tapınağı Swayambhunath, Katmandu‘nun batısında bir tepenin üzerinde yer alıyor. 365 taş basamaktan oluşan yorucu bir yürüyüşle buraya ulaşılabiliyor.

Tırmanmaya başlamadan önce fark edeceğiniz ilk şeylerden biri de maymunlar. Yüzlercesi tapınak binalarında yaşıyor ve dolaşıyor. Bu hayvanların kutsal olduğuna inanılıyor, ancak nedenini düşünmemek en iyisi. Maymunların Budist tanrısı Manjushri’nin saç bitinden oluştuğuna inanılıyor.

Neyse ki Swayambhunath tapınak kompleksinin büyük kısmı 2015 depreminden sağ kurtulmuş durumda. 5. yüzyılın başında bulunmuş olup Nepal’deki en eski tapınak olma özelliğini taşımakta.

shutterstock_610287629 (Kopyala)

shutterstock_42928537 (Kopyala)

5- Pashupatinath’ta bir sadhu tarafından kutsanın, bir budizm geleneği olarak ölü yakma töreni izleyin

Nepal’in en kutsal Hindu tapınağı olan ve Lord Shiva’ya adanmış Pashupatinath Tapınağı, yüzleri rengarenk boyalı sadularla dikkatleri üzerine çeker. İlginç görüntüleriyle turistlerin ilgisini çeken saduların birçoğu, küçük bir ücret karşılığında fotoğraf çektirmekten çekinmez.

Zamanla değişmeden günümüze gelen eski Hindu ritüelleri, tapınak kompleksinin içinde uygulanmaya devam etmektedir. Nehir kıyısında ölü yakma törenlerinden birini izleyerek, açık havada cesetlerin nasıl yakıldığına şahit olup hayat, ölüm ve reenkarnasyon konularında sıra dışı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

shutterstock_637951498 (Kopyala)

6- Boudhanath’ı tavaf edin

Katmandu’nun kuzeydoğusunda yer alan Pashupatinath’a yaklaşık 20 dakika yürüme mesafesinde olan Boudhanath, Nepal’deki en büyük Budist stupa olma özelliğini taşır. Tibet budizmi ve kültürünün önemli bir merkezidir ve Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. 

Güneş batarken Tibet halkı stupanın etrafında dönerek hafif bir sesle mantraları Om Mani Padme Hum telaffuz ederek ilahiler söylerler ve dua tekerleklerini çevirirler. Ayrıca Boudhanath civarında canlı duvar resimleri ile zarifçe dekore edilmiş birçok manastır bulunmaktadır. En etkileyici olanlarından biri olan Tamang Gompa, stupanın karşısında yer alır ve üst katlarında olağanüstü bir manzaraya sahiptir. shutterstock_586344785 (Kopyala)

7- Katmandu Vadisi’ndeki köyleri keşfedin

 Katmandu’nun trafiğini ve kentsel oluşumu geride bırakarak Katmandu Vadisi’nde, modern dünyadan tamamen uzak, dokunulmamış, geleneksel yaşam tarzını koruduğu köylere giderek zamanda yolculuk yapabilirsiniz. Bu köyler arasında iki köy öne çıkmaktadır: Katmandu’nun güneyindeki Patan’a da yakın olan Bungamati ve Khokana köyleri. Bu iki köy 2015 depremiyle sert bir darbe almış olup hiç olmadığı kadar turizme ihtiyaç duymaktadır.

Bungmati köyü 6. Yüzyıllık bir geçmişe sahip olup tapılan yağmur tanrısı Rato Mahhendranath’ın doğduğu yerdir. Köylülerin çoğu ahşap oyma ve heykelle meşguldür. Khokana köyü ise verimli bir tarım köyüdür. Burada hardal yağı yetiştirilir ve yerliler günlerinin çoğunu tarımla uğraşarak geçirirler.

shutterstock_695157883 (Kopyala)

8- Nepal mutfağı, mandala sınıfı veya atölye çalışmalarına katılın

 Nepal mutfağını denemekten memnun kaldıysanız nasıl yemek yaptıklarını öğrenmek istemez misiniz? Veya el emeği Budist mandala tablolarından etkilendiyseniz bir tane de siz yapmak istemez misiniz? Katmandu seyahatinizde yeni bir hobi edinebilirsiniz.

Katmandu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için tıklayınız.

Close