Colonia del Sacramento (Uruguay)

Yorum bırakın
Orta ve Güney Amerika

Colonia del Sacramento, Uruguay’ın en popüler tatil merkezlerinden biri. Şehir Uruguay’ın geri kalan kısmı gibi 30 sene öncesini değil en az 50 sene öncesini anımsatıyor: eski ama bakımlı binalar, sakin sokaklar, miladını çoktan tamamlamış olması gereken ama inatla kullanılmaya devam edilen kamyonlar, zor giden ama güzel duran boyası en az 20 senelik arabalar.Colonia’yı asıl popüler yapan Buenos Aires’in tam karşısında olması. Şehirle Buenos Aires’le arasında İstanbul-Büyükada ilişkisi var diyebilirim. Sadece bir saatlik deniz otobüsü yolculuğu sonrası ulaşılabilen şehir haftasonları Buenos Aires’lilerin akınına uğruyor.

Uruguay 1

Uruguay-Arjantin arasında seyahat etmek için ( iki ülke vatandaşları için) sadece hüviyet yeterli olduğu için Arjantinlilerin gelmesi çok kolay. Arjantinlilerin bir başka gelme sebebi de kendi hükümetlerinin ekonomik sınırlamalarından kaçmak. Arjantin içinde döviz satın almak neredeyse imkansız olduğu için bir şekilde yurtdışı işlerinden para kazanan Arjantinliler dövizi ülkelerine götürmek yerine Uruguay’daki bankalarda saklıyor.

Uruguay  3

Ya da Uruguay’da ev satın alıyor. Arjantinliler Uruguay’da o kadar çok ev satın almışlar ki fiyatlar uzaya fırlamış, Uruguaylılar “ülkeyi yabancılar satın alıyor, kendi vatandaşımız evsiz kalıyor” deyip sınırlamalar getirmeye başlamışlar ama eşeğini alan Bor’u geçmişe benziyor: Colonia’da da Arjantinlilere ait çok sayıda ev var.

Uruguay 2

Biraz dinlenmek, sokaklarda dolaşıp yorulunca bir kafeye ilişip tembellik yapmak istiyorsanız bu şehir tam size göre. Ama taliplisi çok olduğu için kalınacak yer fiyatları cep yakıyor. Yine de Colonia için değer.

Uruguay 4

Uruguay 5

Colonia’dan hemen nehrin karşısındaki Buenos Aires’e geçiyoruz. O kadar çok Arjantinli buraya geliyor ki pasaport işlemlerini hızlandırmak için Arjantin pasaport kontrolünü Colonia’da iskele girişine koymuşlar. Uruguay’lı memur pasaportumu damgalayıp hemen yanında oturan Arjantinli memura uzatıyor, o da damgalıyor. İskelenin alt katı Uruguay üst katı Arjantin.

Uruguay 6

Deniz otobüsünde kocaman bir duty free bölümü var. Gemide niye duty free var? demeye kalmadan Buenos Aires’liler rafları talan etmeye başlıyor.

Başar Kurtbayram

Gazella Turizm

Gazella Fotoğraf Turları

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s