Close
Guatemala’ya Gitmek İçin 9 Sebep

Guatemala’ya Gitmek İçin 9 Sebep

1- Arkeoloji

Ormanda saklı kalmış olan Tikal’da, Maya’ların inşa ettikleri en yüksek piramitler yer alıyor. Quirigua’da, kumtaşı üzerine oyulmuş dikilitaşların bir koleksiyonunu bulabilirsiniz. Her iki yer de Unesco tarafından koruma altına alınmış.

2- Karşılaşma

Guatemala’nın yüksek yaylalarında yaşayan güzel insan topluluğu Maya’larla tanışın. Gururla korudukları gelenekleri, dini törenleri ve inançları hakkında bilgi sahibi olun.

3- Yerli Pazarı

Guatemala’da seçmekte zorlanacağınız haftanın her günü düzenlenen birçok pazar var. Pazarları Chichicastenango, Pazartesileri Zunil, Çarşambaları Panajachel, Cumaları Solola ve San Fransisco el Alto… Bu bölgede yaşayan etnik kabilelerin etkileyici kostümlerini yakından görebilmek için özel bir fırsat.

4- Yerel Köyler

Santiago, San Juan de la Laguna ve Santa Catarina Palopa’ya uğrayan Atitlan Gölü’nde bir tekne gezisi, “cornmen” tarihine derin bir yolculuk imkanı sağlıyor.

5- Antigua

Latin Amerika’nın en dikkat çeken tarihi şehirlerinden Antigua aynı zamanda Unesco mirası. Sokaklarında yürüyerek bu şehri keşfetmek olmazsa olmazlardan.

6- Honduras’da Mola

Bu Guatemala komşu ülkesi, Maya dünyasının mücevherlerinden Copan’ı elinde tutuyor.

7- Müzeler

Guatemala şehrindeki Popol Vuh Müzesi’ndeki Kolomb öncesi döneme ait kalıntıların muhteşem bir koleksiyonu.

8- Alışveriş

Takı ve yeşimtaşı nesneleri, Maya fetiş taşı, geleneksel işlemeli kumaşlar.

9- Turistik Altyapı

Sınırlı yol ağları ve otel kompleksi nedeniyle eşlik eden biriyle ya da profesyonel rehberli turlarla yola çıkılması önerilir. Yıl boyunca ziyaret edilebilir.

Keşfedilmemiş Yerler:

 Chichicastenango’da şamanlarla tanışma, Sumpango’da Azizler Günü boyunca uçurtmalar bayramı, Livingston’da Garifuna halkının Afro-Karayip tarzı müziği.

Close