Close
Machu Picchu

Machu Picchu

Peru adını duymayıp ‘Machu Picchu’ adını bilenlerimiz vardır. Machu Picchu bu ününü çok uzun süre kayıp olmasına ve muhteşem bir coğrafyada kurulmuş olmasına borçlu.

machu picchu (peru)

1450 yılında kurulan bu Inka şehri, yaklaşık 1550’lerde terkedilmiş ve ancak 1911 yılında tekrar kesfedilmiş.

 

machu picchu (peru) 1

Machu Picchu, Cusco´ya sadece 80 km mesafede olmasına rağmen ulaşımın çok zor olması nedeniyle İspanyollar tarafından bulunamamış ve bugünkü ihtişamını korumuş. Machu Picchu´ya varmak bugünde zor: doğrudan karayolu ile ulaşım halen mümkün değil. Machu Picchu´ya ulaşmak için dört saat süren bir tren yolculuğundan sonra Aguas Caliente köyüne varılıyor. Bu koyun karayolu ile hiçbir yere baglantısı yok, tek ulaşım yolu tren. Tren tepelerin eğimi fazla olduğu için tepeyi doğrudan asmak yerin zigzag yaparak geçiyor: ilk önce ileri gidip sonra geri kayıyor, sonra yine ileri. Bu yüzden cok ağır yol alıyor. Trenle Aguas Caliente ýe vardıktan sonra da iş bitmiyor, yarım saatlik bir otobüs yolculuğu ile Machu Picchu ‘ya varılıyor.

 

machu picchu (peru) 2

Machu Picchu, bu uzak ve yüksek mevkide kurulmasını savunmasının kolay olmasına borçlu. Aslında denizden yükseklik olarak Cusco´dan asağıda (2400 m.’de). Etrafındaki vadilerde mikroiklimde orkide gibi tropik bitkiler bile yetişiyor.

 

machu picchu (peru) 3

Şehir yaklaşık 200 kişinin yasaması için planlanmış. Merkezde tapınaklar yeralıyor.

 

machu picchu (peru) 4

Şehrin bir kısmı teraslanarak tarım için ayrılmış. Üç yani birden derin kanyonla çevrili olan Machu Picchu´nun muhteşem manzarası insana büyük keyif veriyor.

 

machu picchu (peru) 5

Teraslamalardaki ve taş isçiliğindeki ustalık bugün bile zor ulaşılacak bir kadar üstün.

 

machu picchu (peru) 6

Manzaranın zevkini sadece insanlar çıkarmıyor.

 

machu picchu (peru) 7

Tecrübeyle sabittir ki lamaya dert anlatmak deveye hendek atlatmaktan çok daha zor. Lamaya iki kare poz verdirmek icin yemediğim halt kalmadı, sonunda nazlanıp istediğimi yaptı ya neyse.

 

machu picchu (peru) 8

Başar Kurtbayram

Gazella Turizm Peru Turları

Gazella Turizm Peru

Close